Wyprawa autem przez Europę? Dlaczego nie?




Wiosna tuż tuż. Powoli można myśleć o wakacyjnych planach. Jeżeli jesteś studentem lub możesz pozwolić sobie np. na miesięczny urlop, możesz podjąć się wyjazdu na samochodową eskapadę przez Europę. Zanim jednak wyruszysz na wycieczkę, dobrze przygotuj się do drogi.

Jak przygotować się do wyjazdu na samochodową wycieczkę zagraniczną?

Po pierwsze, zawitaj do warsztatu samochodowego. Na co dzień pojazd nie sprawia większych problemów? Przed dłuższym wyjazdem, w trakcie którego auto będzie służyło jako główny środek transportu, koniecznie upewnij się, że pod maską wszystko należycie działa. Lepiej zmniejszać ryzyko awarii i problemów na trasie.

Po drugie, sprawdź czy masz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Upewnij się czy twoje krajowe OC będzie ważne na terytorium państw przez które planujesz przejeżdżać. Z chwilą przyjęcia Polski do Unii Europejskiej, 1 maja 2004 roku, polskie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terenie krajów członkowskich UE, ale również Chorwacji, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Serbii czy księstwie Lichteinsteinu.

Po trzecie, pomyśl o dodatkowych ubezpieczeniu samochodu. Ubezpiecz się od awarii drogowych, kradzieży i nie tylko. O ile na co dzień w kraju miałeś jedynie obowiązkowe OC to przed zagranicznym wyjazdem rozważ inne polisy: Autocasco przyda się na wypadek kradzieży bądź uszkodzenia pojazdu, Assistance w razie awarii na drodze, a NNW kierowcy gdy niefortunnie spowodujesz kolizję na drodze i będziesz ranny. Przed zakupem polisy porównaj ubezpieczenia np. w serwisie ac-oc-ubezpieczenia.pl.

Po czwarte, bez ubezpieczenia turystycznego ani rusz. Polisa podróżna to istotny element każdej zagranicznej podróży (ale i nie tylko). Zawsze może dojść do sytuacji, gdy będziemy potrzebować skorzystać z pomocy medycznej, wykupić leki lub trafimy do szpitala. W niektórych krajach koszty leczenia są bardzo wysokie. Nikt nie chciałby otrzymać rachunku opiewającego na kilka tysięcy euro za krótki pobyt w szpitalu lub za założenie gipsu. Ponadto, ubezpieczenie turystyczne to nie tylko koszty leczenia i assistance, ale też ubezpieczenie OC (gdy uszkodzisz mienie innej osoby lub np. zderzysz się na stoku z innym narciarzem), ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków a także ubezpieczenie bagażu.

Oceń artykuł: