O innowacjach w ubezpieczeniach komunikacyjnych




Ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązkowe OC i dobrowolne AC. Zaskoczony? Być może. Przysłowiowy pan X nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe proponują mu różne sposoby ubezpieczenia AC, alternatywne wobec autocasco, oraz że oferują atrakcyjne dodatkowe polisy, wliczone w cenę OC. Wszystko po to, żeby klientowi żyło się komfortowo z kompleksową ochroną auta.

Przyjrzyjmy się chociażby ubezpieczeniu OC. Kierowców, których obowiązki służbowe lub chęć zwiedzenia świata zmusza do częstych wyjazdów poza Unię Europejską, z pewnością ucieszy fakt, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje bezpłatny dodatek w postaci Zielonej Karty. Stanowi ona odpowiednik krajowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Niegdyś można ją było nabywać na minimalny okres 15 dni (nawet jeśli podróż była dużo krótsza), teraz otrzymuje się ją często gratis. Taką opcję w swych ofertach mają chociażby: Compensa, Axa, Proama, PZU.

Te trzy ostatnie towarzystwa oferują także dodatkowo OC w pakiecie z bezpłatnymi wariantami miniassistance, które pozwalają przynajmniej na holowanie samochodu i auto zastępcze. Zresztą ubezpieczenie assistance w węższej wersji w pakiecie z OC jest też standardem u takich ubezpieczycieli, jak Warta czy Liberty Direct. Link4 oferuje ubezpieczenie OC razem z gratisową polisą, która dodatkowo ubezpiecza opony. Zapewnia ona nie tylko zwrot kosztów naprawy w razie przebicia opony, ale także holowanie i pojazd zastępczy. Z pewnością opcja jest atrakcyjna szczególnie tym, którzy pamiętają, jak kosztowne i męczące jest złapanie „gumy” na drodze.

Warto też wspomnieć o tym, że ubezpieczenie OC chroni od odpowiedzialności cywilnej wobec osób poszkodowanych (na mieniu czy zdrowiu), nie chroni natomiast od szkód wyrządzonych przyrodzie. Tutaj naprzeciw klientom wychodzi Concordia, która w swej ofercie ma ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone środowisku naturalnemu. Polisa pokryje straty (nieraz z pewnością bardzo wysokie) spowodowane wyciekiem oleju czy benzyny. To już jednak nie jest oferta standardowa; klient, chcący zabezpieczyć się na taką okoliczność, sam już musi o to zadbać.

Towarzystwa ubezpieczeniowe szczególną innowacyjnością popisują się także, jeśli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne: autocasco i assistance. Klient nie musi już dokonywać ciężkiego wyboru między oszczędnością, a ubezpieczeniem kompleksowym, bo zamiast wykupywać pełne AC, może wybierać opcje mini (tak jak w PZU) lub ubezpieczenia konkretnych sprzętów.

MTU oferuje osobne ubezpieczenia szyb, bagażu i wyposażenia dodatkowego. Ubezpieczenie od szyb jest zresztą coraz popularniejsze; klient może znaleźć je w ofercie także Axa, Liberty czy Link4. Te directy proponują również dodatkowe ubezpieczenia od kradzieży czy pożarów. Jednym słowem, klient nie musi już wykupywać pełnego AC i płacić za ochronę od okoliczności, które uważa za nieprawdopodobne.

Co się tyczy assistance zaś, to towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne ich warianty i zakresy. Jest tak na przykład w Allianz, Proama, Liberty, czy Axa, które umożliwiają także wykupienie ubezpieczenia assistance na Europę. Pomoc drogową 24 godziny na dobę również poza granicami Polski zapewniają Karty PZU Pomoc.

Jak widzimy, towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą swe produkty na miarę na miarę każdego portfela i indywidualnych potrzeb. Dla klienta najważniejszy wybór najbardziej pasującej mu oferty, a dokonać go może poprzez porównanie ubezpieczeń. Najlepiej to zrobić, korzystając z pomocy kalkulatora, który podpowie, gdzie można liczyć na najtańsze ubezpieczenia i najbardziej atrakcyjne pakiety.

Oceń artykuł: